ساخت بیش از ۲۵ هزار تخت بیمارستانی/ افزایش ۱۵ برابری ساخت مراکز بهداشتی در دولت یازدهم نسبت به دولت های پیشین

[ad_1]

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت در جشنواره عمران سلامت گزارش جامعی را از فعالیت های عمرانی وزارت بهداشت در سطح کشور ارائه داد.

به گزارش وبدا، دکتر سیدعلی صدرالسادات، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت در جشنواره عمران سلامت در سالن اجلاس سران گفت: طبق هدفگذاری که در ابتدای دولت یازدهم شده است باید در حوزه درمان سرانه 1.6 تخت به ۲.۳ تخت به ازای هر هزار نفر برسد و سرانه فضاهای بهداشتی از ۴۴ مترمربع به ۷۵ مترمربع به ازای هر هزار نفر ارتقا یابد، همچنین سرانه فضاهای آموزشی از ۱۰ مترمربع به ۲۱.۸ مترمربع برای هر دانشجو افزایش یابد.

دکتر صدرالسادات در ادامه طی گزارشی به برنامه ها و اقدامات عمرانی وزارت بهداشت اشاره کرد و افزود: در سال ۹۲ تعداد ۹۶ هزار تخت بیمارستانی با سرانه ۱.۶ به ازای هر هزار نفر داشتیم که بیش از ۵۵ هزار تخت آن فرسوده بود و باید نوسازی یا جایگزین می شد و برای اینکه به شاخص ۲.۳ به ازای هر هزار نفر برسیم باید به تعداد ۱۶۷ هزار تخت می رسیدیم. همچنین برای رسیدن به شاخص ۲.۳ تخت به ازای هر هزار نفر چند فاز طراحی شده است که فاز اول آن طرح ساخت و تامین ۲۱ هزار تخت بیمارستانی است که هم اکنون توانستیم در این فاز بیش از ۲۱ هزار تخت را تحقق ببخشیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت اظهار کرد: در طرح ساخت و تامین ۲۱ هزار تخت بیمارستانی دو هدف را دنبال کردیم یکی توسعه و تکمیل پروژه های نیمه تمام و دیگری استفاده بهینه از منابع موجود طرح تحول نظام سلامت.

وی در ادامه به برخی از ویژگی های طرح تکمیل ۲۱ هزار تخت بیمارستانی اشاره کرد و افزود: افزایش ۲۵ درصدی تخت های بیمارستانی و اشتغال ۳۰ هزار نفر روزانه در ساخت بیمارستان ها از جمله ویژگی های طرح تکمیل ۲۱ هزار تخت بیمارستانی است.
دکتر صدرالسادات با اشاره به دستاوردهای طرح ۲۱ هزار تخت بیمارستانی گفت: بهره برداری از 22 بیمارستان با ظرفیت بیش از 200 تخت، بهره برداری از 45 بیمارستان با ظرفیت بین 100 تا 200 تخت، تکمیل پروژه های نیمه تمام، ارتقاء سرانه تخت های بیمارستانی در استان های محروم و کم برخوردار و استقرار سیستم برنامه ریزی و کنترل پروژه از جمله دستاوردهای طرح ۲۱ هزار تخت بیمارستانی است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت گفت: تکمیل و تحویل 25 هزار و 440 تخت بیمارستانی در قالب توسعه و تکمیل بیمارستان ها از نتایج اجرای طرح تکمیل تخت های بیمارستانی و طرح تحول نظام سلامت است که از این تعداد 21 هزار و 52 تخت در قالب طرح ۲۱ هزار تخت بیمارستانی و ۴۳۸۸ تخت در قالب طرح تحول نظام سلامت است.

رئیس جشنواره عمران سلامت گفت: ما توانستیم تعداد تخت ها بیمارستانی را که در ابتدای دولت یازدهم تعداد آنها ۹۶ هزار تخت بود را به ۱۲۱ هزار تخت بیمارستانی در سال ۹۶ افزایش بدهیم و شاخص ۱.۶ تخت به ازای هر هزار نفر را به ۱.۹ تخت به ازای هر هزار نفر برسانیم و هم اکنون شاهد افزایش ۲۵ درصدی تعداد تخت های بیمارستانی از سال ۹۲ تاکنون هستیم.

وی ادامه داد: متوسط تخت های احداث شده از سال ۸۴ تا ۹۲ تعداد ۲۰۲۸ تخت بوده است و متوسط تعداد تخت های احداث شده از سال ۹۲ تا ۹۶ تعداد ۶۳۶۰ تخت بوده است. اگر می خواستیم همان روال گذشته را دنبال کنیم باید امروز تعداد تخت های موجود به 104 هزار تخت می رسید در حالیکه که امروز در قالب برنامه ریزی های انجام شده تعداد تخت ها را به بیش از ۱۲۱ هزار تخت رسانده ایم.

دکتر صدرالسادات اضافه کرد: یکی از مهمترین اتفاقاتی که در این طرح افتاده توازنی است که ساخت بیمارستان در سطح کشور داشته است و همه دانشگاه های علوم پزشکی در این کار فعال بودند و تلاش کردند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت اضافه کرد: برای انجام این طرح تنها نبودیم و کمک دستگاه های زیادی را داشتیم. سازمان مجری وزارت راه و شهرسازی، ستاد اجرای فرمان حضرت امام(ره)، مجمع خیرین سلامت، بنیاد مستضعفان، قرارگاه سازندگی خاتم النبیاء، مجری مناطق نفت خیز، بانک ها، پیمانکاران، مشاوران و … از جمله همکاران ما در به سرانجام رسیدن این طرح بزرگ بوده اند و از همه این بزرگان برای کمک به چنین امری تشکر می کنم.

رئیس جشنواره عمران سلامت ابراز داشت: در طرح تحول سلامت نیز پروژه هایی همچون احداث و توسعه بلوک های زایمانی، احداث کلینیک های ویژه، احداث و بهسازی اورژانس ها، احداث مراکز غربالگری و تشخیص سرطان، ایجاد و توسعه بخش های ویژه و طرح ارتقاء هتلینگ بیمارستان های فعال را داشتیم.

وی افزود: طرح بهسازی و توسعه بلوک های زایمانی را با سه هدف کلی ارتقاء كیفیت فضای فیزیكی بلوك های زایمانی، تغییر در سیستم اتاقهای زایمان سنتی و چند تخته و

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *