با سرخ کردنی فقط سرخ کنید/ سرطان نتیجه آشپزی با روغن سوخته

[ad_1]


رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی با منشأ گیاهی سازمان غذا و دارو ضمن تشریح  ویژگیهای انواع روغن مصرفی، نسبت به مصرف روغنهای غیر سرخ کردی در سرخ کردن مواد غذایی بدلیل بروز سرطان هشدار داد.


به گزارش وبدا، رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی با منشأ گیاهی سازمان غذا و دارو  با بیان اینکه  روغن خام حاصل از دانه ها و ميوه هاي روغني يا منابع حيواني حاوي ناخالصي هايي مي باشد كه در طعم، رنگ، بو، شفافيت، پايداري، ارزش تغذيه اي و بطور كلي در كيفيت روغن موثرند است عنوان داشت: اين ناخالصي ها با عمليات تصفيه از روغن خارج مي شوند و سعی بر این است که تا حد امكان مواد با ارزش حفظ و از بروز تغييرات شيميايي در تري گليسريدها جلوگيري شود.


 مهندس نسترن محمدی  با بیان این توضیح که فرآوري روغن شامل مراحل صمغ گيري، تصفيه قليايي و يا فيزيكي، بي رنگ كردن و بوگيري است و پس از طي مراحل فوق روغن نباتي مايع توليد مي گردد افزود: معمولا پس از افزودن آنتي اكسيدان روغنها بسته بندي مي شود  ضمن آنکه در صورت نياز به توليد روغن هيدروژنه يا جامد، روغن تحت عمليات هيدروژنه كردن قرار مي گيرد.


وی با بیان تقسیم بندی انواع روغن خوراکي  در کاربردهاي گفت: مصرف روغن مايع جهت استفاده درسالاد و پخت و پز و غذاهايي است که معمولا نياز به سرخ کردن در حرارت زياد ندارند  در حالی که روغن سرخ کردني  به علت پايداري زياد در برابر حرارت در غذاهايي که نياز به سرخ کردن طولاني و عميق دارند مورد استفاده قرار می گیرد.


مهندس محمدی با بیان این توضیح که در صورت عدم دسترسي به روغن مايع جهت پخت وپز مي توان از روغن جامدي کم ترانس استفاده کرد تصریح کرد: در زمان خريد بايد به برچسب روغن توجه  کرد؛ اگر ميزان ايزومر ترانس آن از مقدار خاصی تجاوز نکرد قابلیت استفاده به عنوان روغن مناسب  پخت و پز  و غير قابل مصرف براي سرخ كردن را دارا  خواهد بود.


وی با توصیه اکید  به استفاده از روغن مخصوص سرخ كردني  در سرخ كردن مواد غذایی ادامه داد: روغن گياهي مايع را به شرط  بکار گیری  در پخت و پز و سالاد، مي توان بطور كامل جانشين روغن جامد کرد  زیرا روغن هاي مايع  علی رغم تفاوتهایشان  نمی توانند درجه حرارت بالا را تحمل  کنند بنابراین می سوزند و سوختن آنها در مرحله سرخ کردن  می تواند آنرا به مواد سرطان زا تبديل کند. 


رئیس اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی با منشأ گیاهی سازمان غذا و دارو  آسانترین راه بهرمندی صحیح  از روغنها را کنترل اطلاعات روي برچسب روغن ها  دانست و از مردم خواست در کنترل این فراورده ها  حتما به تاريخ توليد و انقضاء ، شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي،  نشان سازمان غذا و دارو ، نام و آدرس کارخانه توليد کننده، شرايط نگهداري، ميزان اسيدهاي چرب اشباع و غير اشباع و اسيد چرب ترانس دقت کنند.


مهندس محمدی در پایان  سخنانش در مورد روغن غني شده توجه به نوع و مقادير ويتامين درج شده روي برچسب و در مورد روغن هاي وارداتي دارا بودن برچسب فارسي با درج تاريخ توليد و انقضاء ، سری ساخت ، شماره مجوز بهداشتي واردات، نام تجاری و نام شرکت و کشورسازنده  را توصیه کرد.302/225

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *